top of page

3 podstawowe błędy popełniane przy fotografowaniu dzieciIle zdjęć codziennie robisz swojemu dziecku ? Każdy z nas ma aparat, przynajmniej w telefonie. Tych zdjęć może być kilka dziennie, a może nawet naście… Często pytacie mnie po sesji o komentarz, pokazując parę swoich zdjęć. Otóż uważam szczerze, że wszystkie są piękne! Bo zrobione z miłością i ukazujące jej najpiękniejsze oblicze, czyli Wasze pociechy.


Chciałabym w tym wpisie pochylić się nad najczęstszymi błędami na fotografiach z Waszych telefonów, tak, abyście sami potrafili zrobić swoim dzieciom super sesję.


Po pierwsze, źle przycięty kadr jest jednym z najczęstszych błędów w fotografowaniu dzieci. Oznacza to, że nieodpowiednio ustawiamy kamerę, aby uchwycić to, co jest istotne. W efekcie możemy mieć na zdjęciu niepotrzebne elementy, takie jak ściany lub sufity, które odwracają uwagę od głównego motywu. Aby temu zapobiec, warto uważnie wybierać kąt i odległość od fotografowanej osoby, tak aby uchwycić, jak najwięcej jej twarzy i ciała.


Po drugie — krzywy horyzont. Jest kolejnym często popełnianym błędem w fotografowaniu dzieci. W przypadku tego błędu linia horyzontu jest nieproporcjonalna, co może powodować wrażenie, że zdjęcie jest nieostre lub nieodpowiednio wyważone. Aby temu zapobiec, warto ustawić kamerę prostopadle do powierzchni, na której stoi fotografowana osoba, lub skorzystać z funkcji wyprostowania horyzontu w aparacie albo programie graficznym.


Ignorowanie tego, co jest w tle, to trzeci częsty błąd w fotografowaniu dzieci. W tle zdjęcia może znajdować się wiele niepotrzebnych lub rozpraszających elementów, takich jak meble, przedmioty codziennego użytku lub nieestetyczne tło. Aby temu zapobiec, warto ustawić fotografowaną osobę w przygotowanym wcześniej otoczeniu.


A teraz uwaga najlepsze na koniec!

Przyznam szczerze, mi również zdarza mi się świadomie łamać przyjęte normy dla osiągnięcia pewnego zabiegu artystycznego. Czasami nieidealne zdjęcia ukazują piękno niedostrzegalne przy „poprawnym” fotografowaniu. Pamiętajcie, najpiękniejsze zdjęcia to takie, które przedstawiają decydujący moment, tę jedną chwilę, czasami ułamek sekundy. Postawcie w swoich zdjęciach na EMOCJE — poproście swoje dzieciaki, żeby się, np. powygłupiały przed aparatem. Gwarantuję, że powstaną wyśmienite kadry.


Zdjęcia prezentowane na infografice są moimi przerobionymi na potrzeby posta zdjęciami. Rodzina otrzymała oczywiście piękne i dopieszczone fotografie.

W razie potrzeby pomocy — skontaktuj się ze mną, a ja chętnie doradzę i podpowiem co można jeszcze poprawić. Najłatwiej zrobić to dołączając do mojej grupy wsparcia fotograficznego na facebooku:


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page